Սոնա Ղազարյանի ելույթը ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում
«20-րդ դարի սկզբին կանանց ընտրելու իրավունքի համար շարժումը տարածվում էր աշխարհով մեկ, եւ ես շատ հպարտ եմ, որ կարող եմ ասել` Հայաստանն արդեն հաջողություններ էր գրանցում: 1919 թ. առաջին խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեցին համընդհանուր ընտրական իրավունքով. 20 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ ուներ ընտրելու իրավունք` անկախ սեռից, էթնիկ պատկանելությունից կամ կրոնական համոզմունքներից: Խորհրդարանում երեք կին պատգամավոր էր` Կատարինե Զալյան-Մանուկյանը, Պերճուհի Պարտիզպանյան-Բարսեղյանը, Վարվառա Սահակյանը, եւ, գուցե, դուք ճանաչեք Պերճուհի Բարսեղյանի թոռնիկին` Ժաննա Բարսեղյանին, ով ներկայում Ստրասբուրգի քաղաքապետն է:
Մեկ այլ հայ ուժեղ կին` Դիանա Աբգարը, հասարակական կյանքի այլ ճանապարհ է բռնել: 1920 թ. հուլիսի 2-ին նշանակվել է Հայաստանի դեսպան Ճապոնիայում: Ծառայելով մինչեւ 1921 թ.` նա դասվեց որպես աշխարհի առաջին կին դեսպաններից մեկը:
Ներկայիս խորհրդարանում կանանց ներկայացուցչությունն ավելի բարձր է, քան երբեւէ, բայց դեռեւս բավարար չէ. 35 տոկոս է: Բարձր գնահատելով քաղաքացիական հասարակության կանանց կազմակերպությունների դերը` մենք ակտիվորեն մասնակցում ենք նրանց հետ օրենքների ընդունման գործընթացին, ինչը կհանգեցնի կանանց ավելի մեծ ներգրավվածությանն օրենսդիր մարմիններում:
Քանի որ խաղաղությունն իշխող կուսակցության գլխավոր օրակարգերից մեկն է, ես կարող եմ վստահեցնել, որ կին պատգամավորները նույնպես մասնակցում են որոշումների կայացման գործընթացներին:
Հայաստանի Հանրապետությունը մշակել է նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձեւի կատարման երկրորդ ազգային գործողությունների ծրագիրը` վերահաստատելով իր պատրաստակամությունը շարունակելու իր աշխատանքը կանանց, խաղաղության եւ անվտանգության հարցերում:
Ծրագիրն անդրադառնում է 2020 թ. աշնանն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված կանանց խնդիրներին եւ մարտահրավերներին:
Ագրեսիվ պատերազմի հետեւանքով Հայաստան է տեղահանվել եւ ապաստան ստացել ավելի քան 91.000 մարդ, որոնց 88 տոկոսը կանայք եւ երեխաներ են:
Պատերազմը սկսվել է COVID-19 համաճարակի ժամանակ` այդպիսով բարդացնելով կանանց եւ աղջիկների արդեն իսկ ծանր իրավիճակը: Այսպիսով, ծրագիրը ներկայացնում է ճգնաժամի մեջ գտնվող կանանց եւ աղջիկների խնդիրները` անդրադառնալով նրանց անվտանգության բաղադրիչին: Ծրագիրն անդրադառնում է բռնի տեղահանված կանանց խնդիրներին, սահմանային նոր իրավիճակի հետեւանքով առաջացած անվտանգության մարտահրավերներին ու դրանց ազդեցությանը կանանց եւ աղջիկների վրա:
Վերջապես, ես պետք է անկեղծ լինեմ եւ ասեմ, որ իսկապես զարմացած եմ լսել, թե ինչպես ԵԽԽՎ-ում մեր կին գործընկերները եւ հարեւան երկրներում բարձրաստիճան այլ կին պաշտոնյաներ կարող են խոսել պատերազմի եւ բռնության օգտին` գտնելով արդարացումներ»,- իր ելույթում ասել է Սոնա Ղազարյանը:

“At the beginning of the 20th century, the movement for women’s right to vote was spreading worldwide, and I am very proud to say that Armenia already was having success. In 1919 the first direct parliamentary elections were held under universal suffrage - every person over the age of 20 had the right to vote regardless of gender, ethnicity or religious beliefs. Three women deputies: Katarine Zalyan-Manukyan, Perchuhi Partizpanyan- Barseghyan and Varvara Sahakyan were in the Parliament and maybe you recognize the grandchild of Perchuhi Barseghyan, Jeanne Barseghyan, who is currently the Mayor of Strasbourg.
Diana Abgar, another Armenian strong woman took a different path to public life. On July 2, 1920, she was appointed Armenia’s envoy to Japan. Serving until 1921, she ranked as one of the world’s first female ambassadors.
Nowadays at the current Parliament women representation is higher than ever but still not enough, 35%. Highly appreciating the role of women in the civil society organizations, we are actively engaged with them in the law-making process that will lead to even more female participation in the legislative bodies.
Having peace as one of the main agendas for the ruling party, I can assure that female MPs are also engaged in the decision-making processes.
The Republic of Armenia has also developed the Second National Action Plan on the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1325, reaffirming its readiness to continue its work on women, peace and security.
The program addresses the issues and challenges faced by the women displaced from Nagorno Karabakh as a result of the aggressive war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in the fall of 2020.
As a result of the aggressive war, more than 91.000 people were forcibly displaced and received asylum in Armenia, 88% of whom were women and children.
The aggressive war started during the COVID-19 epidemic, thus complicating the difficult situation for women and girls. Thus, the program presents the problems of women and girls in crisis, addressing their security component. The program addresses the issues of forcibly displaced women, the security challenges posed by the new border situation, and their impact on women and girls.
Having thus said, I need to be sincere that I am really surprised to hear how our female colleagues here at the PACE and other high level female officials in the neighboring countries can speak in support of war and violence, finding justifications.” Sona Ghazaryan said in her speech.